0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Fluor - pierwiastek z grupy fluorowców), w stanie wolnym trujący, drażniący zielonkawy gaz o intensywnym zapachu. Jest jednym z najaktywniejszych pierwiastków, łączącym się prawie z wszystkimi pierwiastkami. W produktach żywnościowych występuje w ilościach śladowych (np., w wątróbce i rybach, oraz produktach spożywczych takich, jak: produkty mleczne, soja, warzywa liściaste, zboża i ziemniaki). Głównym źródłem pozyskiwania fluoru jest woda filtrowana przy jego użyciu i niektóre wody mineralne.

Fluor stanowi ważny składnik kości i zębów, gdzie jest zmagazynowany w postaci fluoroapatytu. Niedobór fluoru powoduje próchnicę zębów i osłabienie tkanki kostnej. Nadmiar fluoru może prowadzić do uszkodzeń szkliwa oraz trwałych zmian w tkance kostnej (fluoroza). Jest składnikiem ekstraktów ziołowych na bazie zielonej herbaty. Szeroko stosowany w pastach do zębów. W profilaktyce dzieci i młodzieży stosowane jest fluoryzowanie zębów.

Fluor to pierwiastek chemiczny będący jednym z najbardziej aktywnych niemetali. Łatwo tworzy związki praktycznie ze wszystkimi innymi pierwiastkami. Należy do związków silnie toksycznych, jednak pomimo tej toksyczności pewna jego ilość jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Potrzebują go zwłaszcza zęby – fluor warunkuje twardość szkliwa i do pewnego stopnia może chronić przed próchnicą. Ponadto naukowcy intensywnie badają jego znaczenie dla kości. Do organizmu fluor trafia przede wszystkim z wodą i pożywieniem. 

   Fluor – znaczenie biologiczne

Do organizmu fluor trafia w postaci jonów fluorkowych. Są one łatwo przyswajalne – szacuje się, że absorbowane jest między 80% a 90% tych związków. W organizmie pierwiastek ten pełni ważną rolę, odpowiada przede wszystkim za zachowanie prawidłowej mineralizacji zębów. Co ciekawe, zarówno niedobór, jak i nadmiar tego pierwiastka szkodzi zębom i generalnie zdrowiu. 

   Fluor – źródła w diecie

Główne źródło fluoru dla człowieka to wodna pitna. Stężenie tego pierwiastka jest monitorowane – w Polsce woda przeznaczona do spożycia i do celów gospodarczych nie może zawierać więcej niż 1,5 mg/dm3. Niektóre wody mineralne i lecznicze zawierają go więcej niż zwykła woda źródlana. Dodatkowo niewielka ilość fluoru jest dostarczana przez wzbogacane fluorem pasty do mycia zębów. W żywności nie ma za wiele fluoru. W istotnych ilościach występuje on w rybach, w znacznie mniejszych w herbacie, produktach zbożowych i serach podpuszczkowych. 

   Fluor – skutki niedoboru

W organizmie człowieka fluor odpowiada przede wszystkim za kondycję zębów, dlatego jego niedobór objawia się przede wszystkim pogorszeniem ich stanu. Dla deficytu tego pierwiastka charakterystyczne jest obniżenie twardości szkliwa i większa podatność na próchnicę. 

   Fluor – skutki nadmiaru 

Fluor w nadmiarze dla ludzkiego organizmu jest toksyczny. Zatrucie tym pierwiastkiem objawia się plamistością szkliwa zębów. Może także dojść do rozwoju fluorozy. Przewlekłe zatrucie fluorem niesie ze sobą poważne zaburzenia w metabolizmie kości, pracy nerek oraz funkcjonowaniu układu mięśniowego i nerwowego.  

   Fluor – normy żywieniowe 

Naukowcy oceniają, że dla prawidłowego funkcjonowania organizmu należy spożywać ok. 4 mg fluoru na dobę (norma dla mężczyzn) i 3 mg na dobę (norma dla kobiet). 

Ostatnio na blogu

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje