0 0,00 zł
 bok@muscle-zone.pl  +48 501-537-027

Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus) - roślina z rodziny astrowatych,  stosunkowo rzadko uprawiany w Polsce. Surowcem spożywczym jest jego kwiatostan (Inflorescentia Cynarae) i ziele (Cynarae scolymi). Kwiatostan i ziele karczocha dostarczają wiele surowców, takich jak białka, cynaryna, flawonoidy insulina, karoten,  kwasy polifenolowe, trójterpeny, węglowodany oraz witaminy (B­1, B2 i C). Ma działanie, antyoksydacyjne,  moczo- i żółciopędne (a także żółciotwórcze), obniża poziom cholesterolu LDL (zmniejszając aktywność enzymu reduktazy HMG-CoA, działa osłaniająco na wątrobę, jest antytoksyną dla dwusiarczku węgla (Cynareina). Stosowany w preparatach działających moczopędnie, odżywkach bogatych w białko i węglowodany oraz witaminizujących. Poprawia gospodarkę insulinową trzustki. Stosowany jako składnik suplementów prozdrowotnych wspomagających trawienie, obniżających poziom cholesterolu, w mieszankach ziołowych (w połączeniu z wyciągami np. ostropestu plamistego, witaminami z grupy B i innymi).

Dawkowanie: 600–1000 mg na dobę.

Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus) to wieloletnia roślina zielna przynależąca do rodziny astrowatych. Naturalnym obszarem jej występowania jest rejon Morza Śródziemnego, choć współcześnie uprawia się ją praktycznie w całej Europie i Ameryce Północnej. Karczoch zwyczajny nadaje się do spożycia. Jadalną część stanowią główki kwiatostanów. Można je gotować, smażyć, piec albo konserwować w puszkach. Liście tego warzywa to także ceniony surowiec zielarski. Suplementy diety na bazie karczocha zwyczajnego stosuje się głównie w celu utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu oraz jako wsparcie zdrowia jelit i wątroby.

   Skład chemiczny karczocha zwyczajnego

Suszone liście, całe bądź rozdrobnione, to ceniony surowiec zielarski. Są zasobne w składniki mineralne (sód, potas, fosfor), witaminę C i błonnik. Zawierają także liczne związki aktywne  biologicznie, takie jak polifenole, flawonoidy, kwasy fenolowe, kwas chlorogenowy i cynaryna. Chociaż suplementy diety na bazie karczocha zwyczajnego zwykle standaryzuje się na zawartość cynaryny, to naukowcy są zdania, że fitoterapeutyczne właściwości karczocha nie wynikają z obecności jakiejś konkretnej substancji, ale są efektem synergistycznego działania wielu różnych związków chemicznych. 

   Właściwości karczocha zwyczajnego 

Preparaty na bazie karczoch zwyczajnego najczęściej są polecane w przypadku łagodnych dolegliwości trawiennych, takich jak bóle brzucha, uczucie pełności w nadbrzuszu, wzdęcia, nudności. Wspomagają one zdrowie jelit oraz wątroby i promują prawidłowe trawienie. Mają też korzystny wpływ na lipidy i pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu. Dzięki wysokiej zawartości związków o potencjale przeciwutleniającym chronią DNA, białka i lipidy przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Poleca się także osobom dążącym do utrzymania optymalnej masy ciała. 

    Jak stosować ekstrakt z karczocha zwyczajnego?

Karczoch zwyczajny to smaczne, jadalne warzywo, dlatego profil bezpieczeństwa ekstraktów z jego liści jest bardzo wysoki. Nie ma ustalonej zalecanej dawki. W piśmiennictwie można spotkać się z zaleceniami przyjmowania dawek od 300 do 600 mg ekstraktu z liści karczocha na dobę. Na rynku są dostępne zarówno preparaty na bazie samego karczocha zwyczajnego, jak i formuły łączące karczoch z innym surowcem, np. ostropestem plamistym.

Ostatnio na blogu

Zapisz się na newslettera Sklepu MZ
Odbieraj kupony rabatowe, aktualności ze Sklepu MZ, specjalne oferty i wiele więcej!

Biuro obsługi klienta

Pomoc i konsultacje